Трамп го смени шефот на својата предизборна кампања

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да го смени шефот на својата предизборна кампања, Бред Паскал, назначувајќи го Вилијам Степин на неговото место, соопшти на Twitter.

„Со задоволство објавувам дека Вилијам Степин е унапреден во менаџер на кампањата на Трамп. Бред Паскал, кој веќе некое време е со мене и ја води нашата одлична стратегија за дигитални податоци, ќе продолжи да ја извршува истата улога, но ќе биде советник во кампањата “, напиша Трамп.

Трамп додаде дека се надева на „голема и многу важна втора победа“ на изборите, бидејќи „неговиот рејтинг рапидно расте и економијата се подобрува“.

Според последните податоци на порталот за политички науки „Real Clear Politics“, поранешниот потпретседател на САД, демократот Џозеф Бајден, води во анкетите пред актуелниот шеф на државата во просек со 8,8 отсто популарност кај гласачите. Покрај тоа, Бајден води во државите каде што нивото на популарност на демократските и републиканските кандидати е приближно еднакво.

На почетокот на април поранешниот потпретседател имаше предност во просек од 3,4 отсто. Многу експерти веруваат дека мерките преземени од администрацијата во Вашингтон за борба против пандемијата и протестите во земјата, имаат негативно влијание врз рејтингот на републиканецот Трамп. 

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Свет

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Вести

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Читај повеќе

Запалени две возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Бројот на новозаболени од COVID-19 дневно сè уште трицифрен

Читај повеќе

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе