Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Говорејќи на тркалезна маса во Белата куќа со претставници на службата за спроведување на законот, Трамп рече дека 99 проценти од полициските службеници се одлични луѓе, иако има некои „расипани јаболка“.

– Нема да има распуштање. Нема да има расформирање на нашата полиција. Нашата полиција ни дозволува да живееме во мир и сакаме да се погрижиме таму да нема лоши глумци, рече Трамп за време на средбата со полициските службеници и началниците на полицијата во Белата куќа, додавајќи дека тој верува дека „99 проценти“ од полицајците се „одлични луѓе “.

Прес-секретарот, Кејли Мек Енани на брифинг пред новинарите изјави дека „претседателот е згрозен“ од обидите за расформирање на полицијата, издвојувајќи ветувања од градоначалниците на Лос Анџелес и Њујорк за намалување на полициските буџети.

„Тоа значи намалување на полицијата. Тоа значи намалување на полициските оддели. Тоа значи да се уништат полициските оддели, ако не се ослободиме од нив во целост“, рече таа.

„Не, (Трамп) не се согласува со тоа“.

Смртта на Флојд предизвика незадоволство од полицијата и протести низ целата држава.

реклама

Свет

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Read more

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Вести

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе