Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се согласил да го помилува основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ако тој открие кој стои зад упадот во серверите на Демократската партија во 2016 година.

Ова денеска го соопштија некои американски медиуми, повикувајќи се на адвокатот Џенифер Робинсон, пренесе дописникот на МИА од Вашингтон.

Според заштитата на Асанж, кој во суд во Лондон наскоро ќе се бори против негова можна екстрадиција во САД, на средбата присуствувале конгресмени блиски на Трамп, кои поставиле предлог „идентификација на изворите на публикацијата за изборите во 2016 година, во замена за некаква форма на помилување за Асанж“. 

Асанж беше задржан во април 2019 година во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде беше во егзил цели 7 години. САД бараат од Обединетото Кралство екстрадиција на основачот на Викиликс. Американската страна го обвинува за шпионажа и објава на доверливи информации, вклучитело и објави од хакираните сервери на Демократската партија на САД. 

Разузнавачките агенции на САД сметаат дека хакерските напади се дело на Русија. Асанж притоа негира врски со Кремљ. Доколку биде екстрадиран во САД и се докаже неговата вина, тој се соочува со 175 години затвор.

реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Свет

Германија: Автомобил удри во луѓе, загина дете

Read more

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Read more

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Read more

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Read more

Вести

Германија: Автомобил удри во луѓе, загина дете

Читај повеќе

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Читај повеќе

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Читај повеќе

Приведени 8 дилери од Кавадарци, пронајдено кокаин, хашиш, марихуана

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Читај повеќе

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе