НБА 2019/20

Трета победа за Лејкерс, финалето сѐ поблиску

Лос Анџелес Лејкерс извојува нова, трета победа над тимот на Хјустон Рокитс и сега му треба само уште едан за да дојде до финалето на Западната конференција.

Хјустон Рокитс - Лос Анџелес Лејкерс 100:110 (1-3)

Се чини Лејкерс натпреварот го добија во втората четвртина која ја добија со 12 поени разлика, а на тоа ако се додадат и оние 4 предност од првата, тогаш тимот од ЛА победата ја одработи до полувремето.

Ентони Дејвис од Лејкерс беше најефикасен на натпреварот постигнувајќи 29 поени, 12 скокови и 5 асистенции, додека во поразениот табор најмногу поентираше Расел Вестбрук, 25.

Наредниот натпревар се игра ноќта помеѓу сабота и недела во 2 часот по полноќ. Доколку Лејкерс оствари нова победа ќе си го осигура местото во финалето на Западната конференција каде ќе игра со подобриот од дуелот на Лос Анџелес Клиперс и Денвер Нагетс. Градскиот ривал на Лејкерс води со 3-1 и вечерва има шанса да се го завери финалето.

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка