Три фактори одлучуваат дали некој ќе се разболи од COVID-19

Истражувањата во рамките на Институтот за нуклеарни науки „Винча“ во Белград, како и меѓународните истражувања, јасно покажуваат дека постои генетска предиспозиција за заболување од COVID-19.

За да се зголеми ризикот од разболување од COVID-19 значи дека има промени во поголем број на гени кои обично се наоѓаат на различни хромозоми, објаснува Снежана Пајовиќ, директорка на Институтот.

Пајовиќ објаснува дека промените што се случуваат во гените, од различни причини, го зголемуваат ризикот од развивање на болеста што ја предизвикува коронавирусот SARS-CoV-2. Станува збор за мултифакторски болести, кои вклучуваат кардиоваскуларни болести во кои спаѓаат дијабетес и невродегенеративни заболувања. Над 100 болести, додава таа, кои се чести кај населението, се мултифакторни заболувања.

„Веројатноста да заболиме од COVID-19 зависи од три фактори. Од нашите генетски предизпозиции, околностите под кои живееме и начинот на кој живееме“, посочува директорката на Институтот „Винча“.

Според неа, околностите ги вклучуваат факторите животната средина и како таа влијае на тоа дали ќе се манифестираат т.н. „лоши гени“ кои ги има секој од нас во рамки на геномот.

Надворешните фактори исто така, може да влијаат на тоа дали лошите гени ќе се манифестираат или сузбијат.

Третиот фактор е каков живот живееме, а тоа значи како се храниме, какви биоактивни компоненти таа храна содржи (пред сѐ антиоксиданти), колку долго спиеме, каква е нашата физичка активност.

Неодамнешните истражувања покажуваат дека употребата на 500 милиграми витамин Ц, од 1.000 до 4.000 IU витамин Д се покажа како исклучителна превенција.

„Квалитетот на животот е она што може да влијае на тоа дали ќе го зголемиме или намалиме сопствениот ризик од заболување од COVID-19“, вели д-р Пајовиќ.

Таа додава дека истражувањата покажале, особено во Италија и Шпанија, дека луѓето кои имаат крвна група А имаат поголема веројатност да се разболат отколку оние кои имаат крвна група 0.

„Ова се објаснува на начин што антигените, кои се наоѓаат во мембраната на еритроцитите, се протеини кои се исто така кодирани од гените“, објаснува Снежана Пајовиќ.

Таа додава дека повторно стигнуваме до генетското ниво затоа што нашите крвни групи се генетски предодредени.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Здравје

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Read more

Нема простор за паника, новиот сој на коронавирусот само побргу се шири

Read more

Намирници кои го намалуваат стресот на природен начин

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Читај повеќе

Совети како да го смирите детето во моменти на изливи на бес

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е толку тешко да се отепа мува?

Читај повеќе

Дечкото ја оставил бидејќи била дебела, сега заработува како фитнес модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка-чувар

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиец создаде чизми кои пукаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијач во Романија едвај се спаси од мечка

Читај повеќе

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Читај повеќе

Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Читај повеќе