Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Ако имате обичај да пиете вода во текот на оброк, лекарите советуваат веднаш да прекинете со тоа. Нормалниот процес на варење се нарушува кога пиеме вода додека јадеме.

Иако чаша вода пред јадење е сосема во ред, не се препорачува да ја внесувате додека јадете. Различни студии покажаа дека водата може да предизвика сериозни проблеми со варењето, па дури и мачнина.

1. Водата го отежнува варењето

Во текот на оброкот, водата ги разблажува желудочните сокови како и ензимите важни за разградување на храната. На тој начин, ензимите „исчезнуваат“, а процесот на варење се отежнува.

Доколку храната е се свари добро, може да предизвика болки во стомакот, подждригнување па дури и запек.

2. Го зголемува нивото на шеќер во крвта

Премногу вода со јадењето исто така може да го зголеми нивото на инсулин во крвта.

3. Влијае на телесната тежина

Внесувањето премногу вода во организмот во текот на јадење може да доведе до зголемување на телесната тежина бидејќи на тој начин несварената храна се претвора во масти.

Како да одолеете на пиењето вода во текот на оброк?

-јадете помалку зачинета и лута храна

-избегнувајте сол

-долго џвакајте ја храната.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе