Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Ако имате обичај да пиете вода во текот на оброк, лекарите советуваат веднаш да прекинете со тоа. Нормалниот процес на варење се нарушува кога пиеме вода додека јадеме.

Иако чаша вода пред јадење е сосема во ред, не се препорачува да ја внесувате додека јадете. Различни студии покажаа дека водата може да предизвика сериозни проблеми со варењето, па дури и мачнина.

1. Водата го отежнува варењето

Во текот на оброкот, водата ги разблажува желудочните сокови како и ензимите важни за разградување на храната. На тој начин, ензимите „исчезнуваат“, а процесот на варење се отежнува.

Доколку храната е се свари добро, може да предизвика болки во стомакот, подждригнување па дури и запек.

2. Го зголемува нивото на шеќер во крвта

Премногу вода со јадењето исто така може да го зголеми нивото на инсулин во крвта.

3. Влијае на телесната тежина

Внесувањето премногу вода во организмот во текот на јадење може да доведе до зголемување на телесната тежина бидејќи на тој начин несварената храна се претвора во масти.

Како да одолеете на пиењето вода во текот на оброк?

-јадете помалку зачинета и лута храна

-избегнувајте сол

-долго џвакајте ја храната.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе