Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Професионалната хигиеничарка Бејли Карсон откри кои места во домот не ги чистиме доволно често.

1. Кантата за отпад

Карсон истакнува дека повеќето луѓе не ја чистат многу често кантата за отпад, а токму поради тоа може да се појави непријатен мирис во домот.

„Иако вреќите за смет може да го намалат мирисот, кантите и понатаму може да го задржат мирисот и со текот на времето да се појават бактерии“, вели Карсон.

Таа препорачува нивно темелно миење барем еднаш во два месеци. Може да ги измиете со топла вода и средство за чистење, а потоа да ги дезинфицирате со средство за дезинфекција.

2. Завесите во бањата

Завесите за туширање треба темелно да се мијат барем неколку пати годишно, советува Карсон.

„Влагата на завесите е идеално место за развој на мувла. За да спречите најчистото место во домот да стане највалкано, завесите перете ги на секои неколку месеци, советува Карсон.

Завесите од ткаенина може да ги перете во машина за алишта, додека пластичните завеси потопете ги во вода во која претходно сте ставиле средство за чистење. По некое време исплакнете ја завесата со студена вода и оставете да се исуши.

3. Мобилниот телефон

Многумина забораваат да ја одржуваат хигиената на мобилните телефони. Со оглед на тоа дека сите ги користиме мобилните секојдневно и најчесто, потребно е и нивно секојдневно чистење.

„Бактериите може многу лесно да преживеат на мазни површини, кога мобилниот го ставаме на уво во текот на разговор или кога го допираме екранот, се изложуваме на бактерии“, вели Карсон.

За темелно чистење на мобилниот потребно ви е марамче за дезинфекција со кое ќе ја пребришете предната и задната страна на уредот.  На сличен начин може да ги чистите и другите уреди кои секојдневно ги користите

„Минималната, но секојдневна дезинфекција е навика којашто ќе ви помогне домот да го одржите чист и здрав“, советува таа.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Живот

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Read more

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Read more

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Read more

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе