Три сценарија: Како Путин ќе реагира на влезот на Финска во НАТО?

Очигледно беа залудни предупредувањата на Путин до Финска да не се приклучува на НАТО.

Неговата инвазија на Украина доведе до токму она од што најмногу се плаши Путин - натамошно проширување на НАТО, што Алијансата ѝ го носи на прагот на Русија.

BBC анализира како Путин би можел да реагира на одлуката на Финска.

1. Воени потези

Претседателот Путин во моментов има премногу работа во Украина за да преземе ненадејни чекори кон Финска. Руските војници стационирани во близина на границата со Финска долга 1.300 километри се преместени на југ. Сепак, со текот на времето, тој веројатно би можел да премести војници и проектили во близина на финската граница и да нареди зголемени патроли на морнарицата и воздухопловните сили.

2. Хибридна војна

Русија веќе некое време користи хакерски напади и сајбер шпионажа насочени кон повеќето европски земји. Треба да се очекува дека овие методи сега ќе се фокусираат конкретно на Финска и Шведска. Според веќе вообичаеното руско сценарио, официјално ќе биде негирана каква било вмешаност на Русија.

3. Субверзии

Путин сака да ги има на ум долгорочните цели и може да заклучи дека историската неутралност на овие две нордиски земји значи дека нивната одлука за влез во НАТО може да се промени. Рускиот претседател на тој начин би можел да се обиде да ги сврти Финците против НАТО со помош на онлајн ботови и лажни профили.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Свет

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Read more

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Read more

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Read more

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе