Три совети како без проблем да се вратите во форма

А.С.
/ 12.08.2022 / 15:13

Сте направиле поголема пауза во вежбањето, но сте подготвени да се вратите во теретана. Добрата вест е дека не ви недостига мотивација, но внимавајте да не се префорсирате.

Ова се три совети како без проблеми да се вратите во форма:

Поставете си краткорочни цели

Вашите фитнес цели треба да бидат доволно големи за да ве одржат мотивирани, но за почеток нека бидат остварливи на краток рок. Поставете си цели од кои може да забележите напредок за една недела или две. За почеток тоа е број на часови што неделно ги поминувате во теретана, постигнување кондиција и слично. Тоа дополнително ќе ве мотивира да продолжите кон поголеми цели.

Не почнувајте веднаш со интензивни тренинзи

Со оглед на тоа дека поминало збачително време од последниот пат кога сте тренирале, најлошо нешто што може да си го направите е да „удрите“ на интензивен тренинг од кој ќе добиете воспаление на мускулите и ќе мора пак да направите пауза, што значително ќе ве демотивира. Првите тренинзи нека бидат кратки и умерени, па постепено засилувајте го темпото и интензитетот на вежбите.

Разновидност во вежбањето

Ако сте вежбале претходно, сигурно знаете кој тип на вежби ви одговараат, но за да ги постигнете вашите фитнес цели и да отидете едно ниво погоре треба да направите промени. Покрај основниот тренинг, во текот на неделата вметнете нешто ново: пилатес, јога, скокање со јаже, пливање, танц, пешачење, планинарење... Ќе ја забележите разликата во начинот на кој го јакнете телото, но и во расположението за вежбање.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Фит

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Read more

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Read more

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Read more

Што треба да јадете за да го забрзате метаболизмот?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе