Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Кастрењето е една од клучните задачи на градинарството во текот на целата година и може да гарантира побујно цветање на вашите растенија.

Правилното кастрење е првиот чекор за добивање на прекрасни цветови и бујни бои цело лето. Сепак, процесот може да биде збунувачки бидејќи сечењето на погрешна гранка може да го уништи вашето омилено растение.

За да се избегне ова, експертот за градинарство и основач на Go Tree Quotes, Бен МекАјнерни, ги сподели трите растенија што мора да се поткастрат во јуни и како да се направи тоа.

Рози

Бен тврди дека кастрењето на розите ќе помогне „да се гарантира нов раст и убаво цветање“ во текот на летото. Најзначајното кастрење во годината треба да се направи во пролет кога растението почнало да пупнува и лиснува. Кога станува збор за летото, кроењето во ова време е навистина ограничено на изнемоштени цветови.

Исечете ги во секое време во текот на летото, што ќе поттикне ново цутење додека ја зачувувате естетиката на грмушката. За да ги исечете розите сега, започнете со отстранување на мртвите или оштетените делови од цветот. Потоа исечете околу една третина од должината на секое стебло. Ова може да изгледа како многу, но не е, вели експертот.

Грмушки

За оние што имаат грмушки кои цветаат во рана пролет, тогаш најдобро е да ги исечат кога цветовите ќе овенат. Овие видови на грмушки вклучуваат форзиција, азалеја, камелија, рододендрон и вајгелија.

„Сè што треба да направите е да ги отсечете сите мртви или оштетени гранки“, советува тој.

Повеќегодишни растенија

Со кастрење, тие ќе почнат да го пренасочуваат својот раст на одредена област и ќе се фокусираат на производство на повеќе цвеќиња. За да ги поткастрите повеќегодишните растенија, сѐ што треба да направите е да ги исечете стеблата веднаш над местото каде што се здравите лисја.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Живот

Како помалку да се потите на високи температури?

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Read more

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more
 

Магазин

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе