УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Денеска се закажани три натпревари од второто коло на Европското првенство во Германија, а од 15 часот ќе биде отворено регионалното дерби меѓу Србија и Словенија.

Србија во овој меч влегува како фаворит. Покрај подобар тим, адут им е и солидна игра во првото коло, во кое минимално беа поразени од Англија со 1:0. Денешниот натпревар може да биде клучен за нив во борбата за пласман во осминафиналето, па сигурно нема да им недостига мотивација. Сепак, ќе им недостига Костиќ, кој нема да игра поради повреда на коленото.

И Словенија во првото коло се претстави во добро светло ремизирајќи 1:1 со фаворизираната Данска, па денеска сигурно не очекува возбудлив натпревар кој ќе одговори на онолку прашања колку што можат овие две селекции на ЕП.

Втората средба од оваа група меѓу Данска и Англија се игра од 18 часот, а се освен победа за Англичаните би било големо изненадување. Англија со победа го започна првенството, а со денешните три бода би зачекорувала кон осминафиналето. Настапот на Шо е под знак прашалник поради повреда, додека Данците немаат отсуства во пресрет на дуелот на кој мора да го подобрат впечатокот по бледото реми со Словенија во првото коло.

Дербито од комплетното второ коло на ЕУРО се игра вечерва од 21 часот меѓу Шпанија и Италија. Тоа ќе биде дуел на две селекции кои го почнаа првенството со победи против Хрватска, односно Албанија, па кој и да победи вечерва ќе обезбеди пласман во осминафиналето. Шпанија е благ фаворит на овој меч, но сигурно е дека не треба да ги отпишеме ниту актуелните шампиони на Европа.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе