Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Една готвачка го откри најлесниот начин како да исечкате пиперка и да се ослободите од сите несакани семки.

Пиперките имаат необичен облик и постојат многу различни начини да ги исечете. Меѓутоа, нивните семки често може да ни пречат и да завршат во нашите оброци.

Така, една жена на TikTok откри трик за сечење пиперки. Не само што ќе имате совршени резултати, туку и ќе заштедите време кога подготвувате храна. Во видеото таа објаснува што треба прво да направите - ги отсече врвот и дното на пиперката.

Потоа, кога нејзината пиперка стоеше исправено, отсече дел за да ја отвори пиперката. На тој начин можете целосно да ја отворите и да го исечете центарот на пиперката. Ова ви овозможува да го исечете остатокот на парчиња.

Трикот е многу едноставен, а ќе избегнете несакани делови од пиперката да влезат во вашите оброци. Следбениците коментираа дека ова видео засекогаш ќе го промени начинот на кој ги сечат пиперките.

@zwilling_uk How to cut your peppers 🫑 #foodhack #pepperhack #kitchenhacks #cookinghack #zwilling #kitchenhacksthatwork ♬ Aesthetic - Tollan Kim
Тагови
реклама

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе