Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Свежината на магдоносот е многу важен фактор во подготовката на јадењата. Ќе забележите дека магдоносот е свеж кога ќе го земете в раце - листовите треба да бидат цврсти со жива боја без темни дамки.

Како да препознаете свежина

Овој зелен додаток не е тука само за да изгледа убаво на чинијата. Додадете го во супа, салата или сос и веднаш ќе ја почувствувате разликата. Ако вашето јадење има премногу обичен вкус, додадете свеж сечкан магдонос и ситуацијата веднаш ќе се подобри.

Здравствени придобивки

И не само што го подобрува вкусот, туку има и бројни здравствени придобивки. Се вели дека магдоносот прави чуда за срцето - со сите тие витамини и антиоксиданси, ова зелено растение е вистински мал суперхерој во светот на храната, исто така, има три пати повеќе витамин Ц од портокалите и лимоните.

Трик како да го одржувате свеж и до 30 дена

А ,за да го одржите вашиот букет од магдонос свеж, постои мал кујнски трик. Блогерката за храна Бусе Зејнеп го сподели на Instagram со нејзините 4 милиони следбеници.

Потребна ви е чаша вода што може да ги собере стебленцата од вашиот куп магдонос и чиста стаклена тегла со капак што може да ги собере листовите од магдонос.

– Поставете го капакот од теглата на масата со внатрешната страна нагоре.

- Во чаша истурете вода и во неа ставете го магдоносот.

- Над магдоносот во чаша вода ставете тегла така што сите листови ќе влезат во теглата и затегнете го капакот.

- Значи, теглата треба да биде наопаку со капакот надолу.

- Вака подготвениот магдонос чувајте го во фрижидер и менувајте ја водата на 5 дена. Би требало да ви трае неколку недели.

Погледнете го видеото како тоа го прави Бусе Зејнеп:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Buse Zeynep (@busezeynep)

Тагови
реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе