Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Штипско културно лето, најстарата манифестација во Штип, годинава поради здравствените протоколи ќе се одржува на летната сцена на Домот на млади.

Кирил Панајотов, советник во Општина Штип, изјави дека годинава во согласност со здравствените протоколи настаните ќе се одржуваат под познатиот чадор, каде што уметниците ќе бидат на сцената, а публиката оддалечена на четири метри од нив.

– Штипско културно лето почнува од утре, 9 јули, а завршува на 31 јули. Во програмата имаме 13 содржини и таа е шаренолика. Нема да имаме класично отворање, туку почнува од утре со летната онлајн балетска школа „Арабеск“. На крајот учесниците ќе имаат завршен перфоманс на сцената на Дом на млади, рече Панајотов.

Публиката ќе може да проследи промоција на музички албуми, монодрами, детски претстави, изложби и промоции на книги. Сите содржини на 35-тото издание на Штипското културно лето ќе може да се следат и онлајн на интернет страницата на Дом на млади - Штип. За оваа манифестација годинава се предвидени 150.000 денари.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Култура

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Read more

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Вести

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Читај повеќе

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Приведен осомничен за запалените возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести со конечен предлог за наставата, Владата треба да одлучи

Читај повеќе