НБА 2021/22

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас

Кошаркарите на Далас Маверикс триумфираа на гостувањето кај Портланд Треил Блејзерс, а Словенецот запиша трипл-дабл иако не беше најефикасен.

Далас одигра одлично во првата четвртина и по 12 минути имаше двоцифрена предност од 15 поени (40:25), но Портланд успеа делумно да се врати до полувремето и на пауза се замина со водство на Маверикс од 68:59.

Гостите успеаја да ја одржат предноста и во третиот дел, а потоа на почетокот од последната четвртина повторно стигна до двоцифрена разлика, по што нивната предност постојано растеше и мирно го приведоа натпреварот кон крајот и остварија победа.

Remote video URL

Најефикасен во победничкиот тим беше Латвиецот Кристапс Порзињѓис кој постигна 22 поена, додека кај Портланд се истакна Анфрни Симонс, патем и најефикасен на паркетот со 23 поени.

Лука Дончиќ оствари трипл-дабл учинок, а натпреварот го заврши со 15 поени, 10 скока и 15 асистенции. Солиден беше и неговиот соиграл Џејлен Брансон со 20 поени и 11 асистенции.

Remote video URL

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Милвоки Бакс 115:99
Индијана Пејсерс - Шарлот Хорнетс 126:158
Орландо Меџик - Лос Анџелес Клиперс 102:111
Атланта Хокс - Сакраменто Кингс 121:104
Мајами Хит - Њујорк Никс 110:96
Бруклин Нетс - Денвер Нагетс 118:124
Чикаго Булс - Торонто Репторс 111:105
Сан Антонио Спарс - Мемфис Гризлис 110:118
Портланд Треил Блејзерс - Далас Маверикс 112:132
Јута Џез - Феникс Санс 97:105

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Кошарка

Бостон го среди Мајами, израмни, и најави атак на шампионскиот прстен

Read more

Ефес и Реал Мадрид изборија финале во Евролигата

Read more

Кари го надигра Дончиќ и донесе водство на Голден Стејт против Далас

Read more

Џими Батлер брилјираше, Мајами поведе против Бостон во финалето на Истокот

Read more
 

Спорт

Ивановски и Кираџиева победници на второто издание на „Трка на поезијата“

Читај повеќе

Контроверзна одлука: Мбапе сепак останува во ПСЖ

Читај повеќе

Ден за фудбалски гурмани: Милан или Интер, Сити или Ливерпул?

Читај повеќе

Gazzeta: Готово е, Погба има нов клуб

Читај повеќе
  • play_arrow

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Читај повеќе

Тухел го исмеа новиот сопственик на Челси

Читај повеќе

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Читај повеќе

Бекам уплашен за семејството: Непозната жена тврди дека е мајка на неговата ќерка

Читај повеќе

Ливерпул и Челси влегуваат во борба за Де Лихт

Читај повеќе