НБА 2021/22

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Ноќеска се одиграа 12 натпревари во НБА лигата, а први ѕвезди на вечерта беа Лука Дончиќ и Леброн Џејмс.

Дончиќ полека се враќа во својата препознатлива форма, предводејќи го Далас Маверикс до победа над Оклахома Сити Тандер со 104:102.

Одличниот Словенец со трипл-дабл ефект од 20 поени, 11 скокови и 12 асистенции го предводеше Далас до 25-тиот сезонски триумф.

Ова беше 41. трипл-дабл за Дончиќ во кариерата во дресот на тимот од Далас, а колку е оваа бројка имресивна говори и фактот дека останатите 349 кошаркари кои го носеле дресот на Маверикс имаат остварено вкупно 40 трипл-дабли.

Remote video URL

Голема помош имаше од Дориан Фини-Смит (17 поени и 10 скокови), Џејлен Брансон (14 поени и 8 асистенции) и Латвиецот Кристапс Порзињѓис (13 поени и 8 скокови).

Од друга страна, Шеј Гилџес-Алекзандер беше подобар од останатите со 34 поени, 6 скока и 5 асистенции.

Леброн Џејмс одигра уште еден во серијата одлични натпревари и ги предводеше Лос Анџелес Лејкерс до победа од 101:95 над Јута Џез, победа која го изваде тимот од Лос Анџелес од негатива и сега е со скор од 22 победи и 22 пораза.

Тој постигна 25 поени и забележа 7 скока и 7 асистенции. Расел Вестбрук додаде 15 поени со 8 скока, а Стенли Џонсон исто така додаде 15 поени.

Во редовите на Јута најефикасен беше Мајк Конли којпостигна 20 поени, додека Французинот Руди Гобер еден помалку - 19.

Резултати:

Бостон Селтикс - Њу Орлеанс Пеликанс 104:92
Њујорк Никс - Шарлот Хорнетс 87:97
Вашингтон Визардс - Филаделфија 76ерс 117:98
Кливленд Кавалирс - Бруклин Нетс 114:107
Мемфис Гризлис - Чикаго Булс 119:106
Лос Анџелес Клиперс - Индијана Пејсерс 139:133
Aталанта Хокс - Милвоки Бакс 121:114
Орландо Меџик - Портланд Треил Блејзерс 88:98
Мајами Хит - Торонто Репторс 104:99
Далас Маверикс - Оклахома Сити Тандер 104:102
Сан Антонио Спарс - Феникс Санс 107:121
Лос Анџелес Лејкерс - Јута Џез 101:95

Табела:

 

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Кошарка

Бостон го среди Мајами, израмни, и најави атак на шампионскиот прстен

Read more

Ефес и Реал Мадрид изборија финале во Евролигата

Read more

Кари го надигра Дончиќ и донесе водство на Голден Стејт против Далас

Read more

Џими Батлер брилјираше, Мајами поведе против Бостон во финалето на Истокот

Read more
 

Спорт

Ивановски и Кираџиева победници на второто издание на „Трка на поезијата“

Читај повеќе

Контроверзна одлука: Мбапе сепак останува во ПСЖ

Читај повеќе

Ден за фудбалски гурмани: Милан или Интер, Сити или Ливерпул?

Читај повеќе

Gazzeta: Готово е, Погба има нов клуб

Читај повеќе
  • play_arrow

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Читај повеќе

Тухел го исмеа новиот сопственик на Челси

Читај повеќе

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Читај повеќе

Бекам уплашен за семејството: Непозната жена тврди дека е мајка на неговата ќерка

Читај повеќе

Ливерпул и Челси влегуваат во борба за Де Лихт

Читај повеќе