Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Играчите на Сан Антонио и на Оклахома синоќа одиграа одличен натпревар, а Спарс стигнаа до победа по дури две продолженија.

Ова беше 25-та победа за Спарс сезонава, колку што има и Оклахома, а до победа ги донесе Олдриџ кој постигна дури 56 поени. Кај Тандер најефикасен беше Џорџ со 30 поени.

Кошаркарите на Сан Антонио одлично шутираа тројки на овој натпревар – погодија 16 од 19 шутеви, од кои 14 во низа.

Одличен меч синоќа одигра српскиот кошаркар НИкола Јокиќ кој во победата на Денвер против Лос Анџелес Клиперс оствари трипл-дабл со 18 поени, 10 асистенции и 14 скока.

За српскиот центар ова беше 21. трипл-дабл во кариерата со што се изедначи со легендарниот Карим Абдул Џабар.

На вечната листата на центри во НБА-лигата со остварени трипл-дабл ефекти е само Вилт Џембрлен со неверојатни 78 трипл-дабл оставрувања.

Резултати:

Мајами – Бостон 115:99

Денвер – Лос Анџелес Клиперс 121:100

Сан Антонио – Оклахома Сити 154:147 по продолженија

Сакраменто – Детроит 112:102.

Источна конференција

Западна конференција

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Кошарка

Ашаданов го објави поширокиот список за евро-квалификациите

Read more

Далас на Дончиќ изедначи НБА рекорд во победата над Хорнетс

Read more

Победнички старт на МЗТ во АБА 2

Read more

Магијата на Лука Дончиќ повторно на дело

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе