Тројца навивачи одат во затвор поради расистичко однесување кон Винисиус

Макфакс/Кајгана
/ 10.06.2024 / 15:35

Шпанија прв пат во историјата изрече затворски казни за расистичко однесување на фудбалските терени. Станува збор за тројца навивачи на Валенсија кои во мај 2023 година имаа расистички испад кон Винисиус Жуниор, бразилскиот напаѓач на Реал.

Тие се осудени на 8  месеци затвор, а освен тоа добија забрана за влез на фудбалските стадиони во Шпанија на 2 години и ќе мора да ги сносат сите судски трошоци.

Винисиус идентификувал еден од сторителите, додека другите двајца биле фатени откако биле прегледани снимките од безбедносните камери на стадионот.

Му викале дека е мајмун и го имитирале споменатото животно. Првичната казна требаше да биде поголема, но беше намалена за една третина откако тие испратија формално писмо со извинување до Реал и Винисиус.

„Оваа пресуда е одлична вест за борбата против расизмот во Шпанија и испраќа јасна порака до луѓето кои одат на фудбалски натпревар со намера да навредат некого дека ќе бидат идентификувани од Ла Лига, пријавени и ќе бидат казнени за таквото однесување“, рече претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас.

Ла Лига пријави 16 инциденти на расистичка злоупотреба против Винисиус до шпанските обвинители во текот на изминатите две сезони.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Фудбал

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more
 

Спорт

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе