Тухел го исмеа новиот сопственик на Челси

Менаџерот на Челси, Томас Тухел, на многу интересен начин се пошегува на сметка на новиот сопственик на клубот Тод Боли и неговото присуство на натпреварите.

Боли го гледаше Челси од трибините во три наврати откако купи од Роман Абрамович, но допрва треба да го вкуси слаткиот вкус на победата.

Американскиот бизнисмен ги следеше натпреварите против Вулверхемптон и Лестер во Премиер лигата, кои завршија нерешено и финалето на ФА Купот против Ливерпул, по што „сините“ останаа без трофеј.

Според тренерот Томас Тухел, ова му е јасен знак повеќе да не доаѓа на натпреварите на Челси.

„Пак беше на натпревар? Тоа е јасен знак за него. Следната сезона ќе ги гледа натпреварите на ТВ од Лос Анџелес, барем тоа е јасно. Така мора да биде. Беше присутен дури и на финалето на ФА Купот на Вембли“, рече Тухел и така ги насмеа сите присутни на прес-конференцијата.

URL

Германскиот стручњак смета дека среќата ќе се сврти кога ќе се финализира потпишувањето на документацијата која е во тек. Најавени се разговори меѓу Тухел и Боли, кои во наредните денови ќе направат план како да го вратат Челси во натпреварувањето за најголемите трофеи во светот на фудбалот.

„Ќе бидеме искрени и јасни. Ќе добие инструкции од мене ако ги сака. Ги губиме клучните играчи и имаме проблем со натпреваритре на домашен терен“, додаде Германецот.

Челси, пак, обезбеди пласман во Лигата на шампионите за следната сезона, но загуби два трофеи - во Лигата и ФА Купот во финалето.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фудбал

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Read more

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Read more

Роналдињо блесна во Индонезија на 42 години

Read more
 

Спорт

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Читај повеќе