Турција: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, побара од Ерменија да ја заврши „окупацијата“ на дел од територијата на Азербејџан и да ги повлече своите „платеници и терористи“ од Нагорно-Карабах.

– Ерменија мора веднаш да ги прекине своите напади и да ги повлече своите платеници и терористи од Нагорно-Карабах и територијата на Азербејџан, рече Акар, додавајќи дека е неопходно да се воспостави прекин на огнот и мир.

Турција уште вчера недвосмислено соопшти дека му дава поддршка на Азербејџан.

Судирите во Нагорно-Карабах избувнаа вчераутро и траат веќе два дена, а според најновите информации, досега има 21 загинато лице и неколку стотици повредени.

Ереван ја обвини Анкара дека и турската армија учествувала во судирите, но Баку тоа го демантира.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Свет

Португалија ги претстави целите на претседателството со ЕУ

Read more

Ресторани во Дубаи им нудат попусти на вакцинираните гости

Read more

Хаос во Франкфурт, неколку луѓе повредени во напад со нож

Read more

Расте незадоволството поради рестриктивните мерки низ Европа

Read more
 

Вести

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Читај повеќе

Утре без струја дел од општините Карпош и Сарај, задутре дел од Центар и Арачиново

Читај повеќе

Усвоен Националниот план за COVID-19 вакцинација

Читај повеќе

Португалија ги претстави целите на претседателството со ЕУ

Читај повеќе

Во текот на ноќта облачно со повремени врнежи претежно од снег

Читај повеќе

Нови 444 случаи на COVID-19, 894 оздравени и 21 починат

Читај повеќе

АХВ постапи по две нотификации за увезен небезбеден сусам од Индија

Читај повеќе

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Читај повеќе

Ресторани во Дубаи им нудат попусти на вакцинираните гости

Читај повеќе