Уапсен крадецот на уметнички слики од изложбата во „Матица ексклузив“

Полицијата од ПС Центар вчера го уапси 33-годишниот Е.Д. од Скопје и му е одреден притвор.

По него се трагаше со локална потерница поради основано сомнение дека на 26 и 27 јуни 2022 сторил две тешки кражби на уметнички слики од Павле Кузманоски во книжарницата  „Матица ексклузив“, на ул.„Ѓуро Стругар“ во Скопје.

-Дел од украдените уметнички слики се пронајдени и вратени на сопственикот. Е.Д. е задржан во Полициска станица Центар и во координација со Јавен обвинител против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „тешка кражба“, казниво по член 236 од Кривичниот законик, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е  мерка притвор, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ на 27 јуни информира дека два дена по отворањето на изложбата на слики од уметникот Павле Кузманоски, биле украдени 16 негови ретки дела во маслена техника, пастели, акварели и цртежи во туш на тема урбани пејзажи создадени во изминатите 60 години.

– По големата кражба во седумдесеттите години на минатиот век на делото на Пикасо од Музејот на современа уметност во Македонија, денес сме сведоци на кражба и на исклучително вредни уметнички дела од нашиот голем сликар, соопшти  „Матица ексклузив“ во понеделникот.

Тагови
реклама

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Read more

Хроника

Почина жена од Неготино претепана од партнерот, тој ќе биде гонет за потешко кривично дело

Read more

Осуденик избоден со остар предмет во Затворот Идризово

Read more

Осомничен за фемицид во Грција најден и уапсен во Северна Македонија

Read more

Кривична за полициски службеник од Скопје за примање поткуп

Read more
 

Вести

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ ќе се одржат 61 Струшки вечери на поезијата

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Читај повеќе

Шефот на ОН: Повторно ни се заканува нуклеарен конфликт

Читај повеќе

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Читај повеќе

21 година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Читај повеќе

На „Табановце“ се чека околу еден час, на „Богородица“ од 30 минути до еден час

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од среда пад на температурите

Читај повеќе

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Читај повеќе

Почина жена од Неготино претепана од партнерот, тој ќе биде гонет за потешко кривично дело

Читај повеќе