Уапсен маж кој со оружје сакал да присуствува на инаугурацијата на Бајден

Американската полиција вчера уапси лице кое наводно се обидело да помине контролен пункт во градот со фалсификувана дозвола за присуство на инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден, а воедно поседувало и наполнет пиштол со повеќе од 500 парчиња муниција, пренесоа американските медиуми.

Во полицискиот извештај се наведува дека кај уапсeниот 31-годишен Весли Ален Билер, при претрес на еден од контролните пунктови во Вашингтон, е пронајден пиштол Glock. Тој, исто така, имал неовластено одобрение да присуствува на церемонијата на инаугурацијата на новиот претседател, додаваат медиумите.

Полицијата откри повеќе од 500 парчиња муниција, вклучително и шаржер за пиштол и куршуми за ловџиска пушка.

Белер бил уапсен за поседување нерегистрирано огнено оружје и поседување нерегистрирана муниција.

Припадниците на Националната гарда ги засилија локалните безбедносни сили во главниот град на САД и повеќе од 25.000 припадници на безбедносните сили се очекува да присуствуваат на церемонијата на 20 јануари.

Мерките се засилени поради смртоносниот упад на демонстрантите во Капитол на 6 јануари, кога загинаа најмалку пет лица.

Исто така, регистрирани се и закани од екстремната десница дека може да дојде до повеќе насилство во главниот град. 

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Свет

Хаос на улиците во Даблин поради продолжувањето на строгиот карантин

Read more

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more
 

Вести

Хоспитализирани 667 ковид-пациенти, од нив 256 се во Скопје

Читај повеќе

Приведени две лица од Велика Британија, приложиле фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

Приведен гостиварец, спречен обид за криумчарење на мигранти

Читај повеќе

Во текстилниот сектор лани без работа останале 6.783 лица

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во скопско, приведени шест лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на улиците во Даблин поради продолжувањето на строгиот карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Скопје казнети 269 возачи, 78 за брзо возење

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Читај повеќе

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Читај повеќе