Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека е уапсен осомничен за подметнување на шумските пожари во областа Милас во провинцијата Мугла.

„Едно лице беше уапсено во рамките на истрагата за пожарот во Милас. Се сомневаме дека тој е одговорен за подметнување на шумскиот пожар“, рече Ердоган.

Турските власти не ја отфрлија можноста членовите на Курдистанската работничка партија (ПКК) да бидат одговорни за подметнување на пожарите.

Шумските пожари избувнаа на 28 јули недалеку од одморалиштето Манавкат во провинцијата Анталија, поттикнати од високите температури во регионот. Потоа избувнаа пожари во неколку провинции, вклучувајќи ги Ајдин и Мугла.

Агенцијата за вонредни ситуации соопшти дека во пожарот загинале шест лица. 88 од 98 пожари се изгаснати.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Свет

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Read more

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Read more

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Read more

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе