Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Египетската манекенка Салма Ел-Шими била уапсена на 30 ноември веднаш откако одржала куса фотосесија во Сакара – археолошко наоѓалиште во градот Гиза. Локалитетот неодамна беше многу актуелен откако беа откриени најмалку 100 запечатени саркофази со мумифицирани тела во нив.

Имено, 26-годишната инфлуенсерка и нејзиниот 22-годишен фотограф Хосам Мухамед немале дозвола за фотографирање на местото, а претставник на ресорното министерство ја нарече облеката на Ел-Шими – тесен бел фустан со појас и околувратник со традиционална монистра – „несоодветна“. Мухамед потврди дека потоа тие двајца, некако, се спогодиле со власите и одговорните за наѓалиштето, па избегнале казна.

Манекенката се фотографираше близу Пирамидата на Џозер, изградена некаде во 27. век пред Христа. Притоа, таа сакала да изгледа како кралицата (фараонка) „Малбан-тити“ – измислено име-сложена од зборот „малбан“ – вид локум и името на славната Нефертити.

Властите ја обвинија Ел-Шими за „нарушување на цивилизацијата и навреда на големата фараонска историја“. Египетските закони важат за прилично строги во таа смисла.

Но, и покрај сите непријатности, „локум-тити“ објави дел од слииките на Instagram, по согласноста од луѓето одговорни за наоѓалиштето.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Чек дис аут

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Read more

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Ги разбиваме најчестите митови за Бермудскиот триаголник

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе