Уапсениот колумбиски наркобос соработувал со балкански криминалци

Главниот колумбиски наркобос, Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен завчера, е поврзан со балкански трговци со дрога.

Весникот Semana наведува дека Отониел, за да формира мрежа за илегална трговија, воспоставил врски во Панама, Мексико, Доминиканска Република и Белгија.

Semana исто така тврди дека досието до кое Редакцијата имала пристап содржи извештај за преговори со емисари на мексиканските картели, калабриската и сицилијанската мафија во Италија и организација за трговија со дрога на Балканот.

Колумбиските вооружени сили го уапсија Отониел за време на операцијата Озирис во рурална област во регионот Ураба.

Тој е обвинет за испорака на десетици пратки кокаин во САД, како и за убиства на полицајци, сексуално злоставување деца и регрутирање малолетници.

Како падна наркобосот?

Отониел беше уапсен во рурална област во близина на границата со Панама. Во акцијата за негово апсење учествуваа 500 војници, а беа користени и 22 хеликоптери.

Според BBC, Отониел користел мрежа од рурални безбедни куќи. Се селел од една во друга и така се криел од властите. Наркобосот не користел мобилен телефон, туку комуницирал преку курир. Порано полицијата во скривалишта наоѓала специјални ортопедски душеци наменети за Отониел. Се наведува дека овие специјални душеци ги користел поради болки во грбот, односно дискус хернија.

Весникот El Tiempo објави дека властите пред две недели на крајот успеале да го утврдат точното место каде бил уапсен наркобосот. Како што се наведува, неговото движење го следеле повеќе од 50 доушници со помош на сателитски снимки. Во потрагата беа вклучени американски и британски агенции за безбедност.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Свет

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Read more

Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Read more

Зошто СЗО ги скокна буквите Nu и Xi при именувањето на новиот сој на коронавирусот?

Read more

Новиот сој B.1.1.529 е позаразен од претходните

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе