Убавините на Македонија преку објективот на Евгениј Хоуп

Под псевдонимот на писателот Евгениј Хоуп се крие Милош Димковски од Куманово кој е инспирација на многу млади луѓе во Македонија. Писател, автостопер, фотограф – со сигурност сте налетале на неговиот профил на Instagram.

Дечкото кој помина повеќе од 30.000 километри и повеќе од 20 држави на Стариот континент, сега ја истражува Македонија.

Погледнете ги ретките убавини на нашата земја видени низ неговиот објектив. Интересно е тоа што секое место го поврзува со некоја приказна. Направивме избор од некои од неговите најдобри фотографии. Уживајте!

URL
View this post on Instagram

Еден викенд со друштво тркнавме до #ohrid. Онака на ден-два. Никој немаше претстава дека ќе се појави корона. Решив да го посетам Заливот на коските, бидејќи никој не сакаше да ми прави друштво, тргнав сам. И така сум навикнат на самотнички екскурзии. ⁣⁣ ⁣⁣ Баш тие денови ја читав #walden од Хенри Дејвид Торо кога налетав на овој галеб. Молкум го набљудував и наеднаш се сетив на една реченица од книгата. Како однатре да ја почувствував. Торо вели дека никогаш во животот не пронашол толку дружељубив сопатник како самотијата. ⁣⁣ ⁣⁣ Си потврдив себеси. Климнав со главата и решив да не реметам туѓа самотија, макар на птица. Во такви моменти се создаваат најдобри дела. Барем кај нас, луѓето.⁣⁣ ⁣⁣ #истражијамакедонија #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #vscobalkan #makemoments #agameoftones #seagull #seagullsofinstagram #henrydavidthoreau #solitudeisbliss #solitudine #birdsofig #ohridlake #macedonia #findyourwild #findyouradventure #travelerslife #birds_private #birds_brilliance #travelgram

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

URL
View this post on Instagram

Цело време си повторувам во себе да ги маркирам местата што ги имам посетено во #македонија. Де кањони, водопади, напуштени села, планински врвови и магични простори со примамливи легенди... ⁣⁣ ⁣⁣ Деновиве баш ќе споделам со вас некои интересни локации што може да ги посетите летово. И така ретко кој од нас ќе замине на патување надвор од границите. ⁣⁣ ⁣⁣ Не знам за вас, ама после сите овие гадости со кои се соочуваме немам некоја посебна желба да отпатувам во странство. Ама знам дека еден ден ќе надокнадам! ⁣⁣ ⁣⁣ Пишете и вие некоја рута и непозната дестинација за патување во Македонија. Фер плеј, нели? 🤠⁣⁣ ⁣⁣ 🗺️ #истражијамакедонија⁣⁣ ⁣⁣ .⁣⁣ .⁣⁣ .⁣⁣ ⁣⁣ #фотонаденот #фотонанеделата #инстаграмџии #waterfallsfordays #natgeotraveller #travellingthroughtheworld #bestoftheday #explorewithme #exploretocreate #nomadlifestyle #goprouniverse #goprophotography #goprophoto #vscomacedonia #exploremore #living_destinations #iamtb

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Уметност

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Корона графити – улична уметност во време на пандемија

Read more

Скопје помеѓу две катастрофи – илустрации на Зоран Кардула

Read more

Ова се веројатно најлошите дизајни што сте ги виделе

Read more

Фото

  • filter

13 август 1961, почнала изградбата на Берлинскиот ѕид

Читај повеќе
  • filter

Сателитски снимки од еколошката катастрофа со насуканиот танкер во Маврициус

Читај повеќе
  • filter

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Читај повеќе
  • filter

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Читај повеќе
  • filter

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот училиштен ден во Хјустон?

Читај повеќе
  • filter

Филипче се врати во операционата сала

Читај повеќе
  • filter

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Читај повеќе
  • filter

7 август 1816, Лаенек го пронашол стетоскопот

Читај повеќе