Убиен главниот ирански нуклеарен научник

Б.С.Б.
/ 27.11.2020 / 18:24

Познатиот ирански нуклеарен научник Мохсен Факризадех Махавади е убиен денеска во близина на Техеран. Тој беше шеф на центарот за истражување нови технологии во елитната Револуционерна гарда, пренесе CNN.

Се верува дека тој управуваше со контроверзната нуклеарна програма во Иран. Државните медиуми известија дека веројатно станува збор за атентат.

Минатата година Иран почна да се повлекува од нуклеарниот договор од 2015 година, една година откако американскиот претседател Доналд Трамп го напушти договорот и воведе санкции кон Техеран.

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф тврди дека постојат индиции дека најверојатно Израел е вмешан во убиството на нуклеарниот научник, додека иранскиот министер за одбрана Амир Хатами убиството го оцени како „длабока омраза на напријателот“ кон Иран.

– Терористите денеска го убија истакнатиот ирански научник. Ваков кукавичлук, со сериозни индиции за улогата на Израел, покажува очајно поттикнување војна, напиша Зариф на Twitter, но не наведе докази за неговите тврдења.

Тој истакна дека Иран ја повикува меѓународната заедница, посебно Европската Унија, да прекине со „срамните двојни стандарди“ и да го осудат таквиот „акт на државен тероризам“.

URL
URL
Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Свет

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Read more

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Read more

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе