УЕФА ЕУРО 2020

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

На нешто помалку од месец дена до почетокот на континенталниот собир европската куќа на фудбалот ја објави и официјалната песна за натпреварувањето.

Нумерата го носи наслотот „We Are The People“ и е во изведба на Боно и The Edge заедно со реномираниот диџеј Мартин Гарикс.

Како што објаснува УЕФА, песната е напишана на начин за да ја слави радоста на фудбалот од ЕУРО 2020, еден од најголемите светски настани. Песната ги разгледува предизвиците со кои се соочува светот, додека истовремено бара заеднички одговор од сите. „We Are The People“ цели кон тоа да ја отслика позитивноста, надежта и одлучноста кои се потребни за една репрезентација да успее, како и да понуди чувство на заедништво, кое се вклупува и во слоганот на првентството - обединетост.

„Создавањето музика за еден од најголемите светски спортски настани заедно со Боно и The Edge беше едно неверојатно искуство. Многу сум горд на она што го остваривме заедно и сум возбуден што конечно можеме да го споделиме со светот“, рече Гарикс, пренесува УЕФА.

Remote video URL

За прв пат едно Европско првенство ќе се игра низ целиот континент и тоа во 11 различни градови, сите од различни земји. Бројката требаше да биде 12, но Ирска со својата престолнина Даблин го изгуби домаќинлукот поради рестрикциите кои владеат во земјата.

ЕУРО 2020 почнува на 11 јуни со натпреварот од отворањето во Рим помеѓу Италија и Турција.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Фудбал

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Read more

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Read more

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Read more

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Read more
 

Спорт

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе