УЕФА ЕУРО 2020

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Германија денеска од 21 часот во Минхен го игра натпреварот од последното коло во групната фаза од ЕУРО 2020, против Унгарија.

Германците сакаа да ја осветлат Алијанц Арена во боите на виножитото за време на натпреварот како порака до унгарската влада предводена од конзервативниот премиер Виктор Орбан, која неодамна донесе закон за забрана за „промовирање на хомосексуалноста“.

УЕФА стави вето на одлуката на Германците, сметајќи дека таа има политички контекст. И покрај тоа, пишуваат германските медиуми, Орбан се откажал од доаѓањето на мечот во Минхен.

По бурните реакции на забраната, не само од ЛГБТИК заедницата, туку и од бројни групи за човекови права, УЕФА денес во своето лого ги имплементираше боите на виножито и издаде не помалку контроверзна изјава под наслов „УЕФА го почитува виножитото“.

„Денес, УЕФА гордо ги носи боите на виножито. Тоа е симбол што ги отелотворува нашите основни вредности, промовира сè во што веруваме - повеќе од само егалитарно општество, толерантно кон сите, без оглед на потеклото, религијата или полот“.

URL

Некои ја толкуваа одлуката на УЕФА да го одбие предлогот на Градот Минхен да го осветли стадионот со бои на виножито за натпреварот на ЕУРО 2020 како политичка. Напротив, самото барање е политичко, поврзано со доаѓањето на унгарската репрезентација на стадионот за вечерашниот натпревар со Германија.

За УЕФА, „виножитото не е политички симбол, туку е знак на нашата силна посветеност кон поразновидно и поинклузивно општество“, се вели во соопштението на УЕФА.

Коментарите на соопштението на социјалните мрежи се измешани – едни сметаат дека со ваквиот потег УЕФА се пишмани и сака да остави впечаток на прогресивна организација, додека други ја критикуваат УЕФА за противречностите и лицемерието во соопштението, со доминантна порака дека нејзината одлука за забранана на осветлувањето на Алијанц Арена е политичка за да не се навреди унгарската влада.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Фудбал

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more

Одреден распоредот за новата сезона во фудбалската лига

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе