УФЦ шампионката Нуњез ја расплака противничката со еден гест

Аманда Нуњез синоќа славеше во главната борба на вечерта во Лас Вегас против Фелиша Спенсер, откако со одлука на судијата ја одбрани титулата во перолесна категорија во УФЦ.

По борбата, Нуњез покажа што навистина значи да се биде најдобар во историјата на еден спорт (GOAT).

Кога станува збор за Нуњез, нема сомнеж дека зборуваме за најдобрата шампионка која некогаш сме ја гледале во ММА спортот, а со тоа и во УФЦ. Таа е актуелна шампионка во перолесна и бантам категорија и успешно ги има одбрането и двете титули.

Бразилката нема изгубено борба од 2014 година и синоќа ја запиша 11-тата победа во низа. Нуњез доминираше над Канаѓанката Спенсер и запиша рутинска победа, додека има впечаток дека борбата можеше да се прекине и порано. Според официјалната статистика, Нуњез имала 124 значајни удари, што е дури 80 повеќе во споредба со Спенсер.

По борбата, Нуњез го стави нејзиниот појас на рамото на Спенсер и на тој начин ѝ оддаде почит за отпорот кој ѝ го пружи во борбата во која практично немаше шанси за победа. Спенсер успеа да остане на нозе до судиската одлука. По ваквиот потег на Бразилката, можеше да се види дека Спенсер се расплака од среќа.

„Не сум изненадена што судијата не ја прекина борбата бидејќи знам дека е многу цврста. Уште пред борбата кажував дека знам за што е способна и дека е тежок противник. Добро ја проучував. Знаев дека морам да бидам доминантна и остра како кактус“, рече Нуњез по борбата.

Тагови
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Останати спортови

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Најголемите спортски федерации одржаа состанок по повод претстојната корона-сезона

Read more

Спорт

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе