Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Украина се закани со бојкот на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2024 во Париз доколку на нив им биде дозволен настап на спортистите од Русија и Белорусија, кои се исклучени од речиси сите меѓународни натпреварувања по руската инвазија врз украинската територија на 24 февруари лани.

Можноста руските и белоруските олимпијци и олимпијки да бидат поканети на ЛОИ 2024 синоќа ја навести париската градоначалничка Ана Идалго, која изјави дека сака нивно учество, но без истакнување национални обележја.

Реагирајќи на најавата на Идалго, украинскиот министер за спорт, поранешниот мечувалец Вадим Гутцајт, истакна дека такво сценарио е „неприфатливо за нашата држава“.

„Нашиот став е непроменет: Додека трае војната во Украина, руските и белоруските спортисти не треба да учествуваат на меѓународните натпреварувања. Доколку тоа не се почитува не ја исклучувам можноста од бојкот и наше одбивање да настапиме на Олимписките игри“, објави Гутцајт на социјалните мрежи.

Тагови
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Останати спортови

Шпанија не дозволи настап на косовски каратисти на ЕП

Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе