Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Канцеларијата на украинскиот државен обвинител поднесе кривична пријава против Евгениј Пригожин, водачот на групата платеници Вагнер кои се борат на руската страна во Украина.

Пригожин е обвинет за посегнување по територијалниот интегритет и неповредливост на Украина и водење агресивна војна против Украина, пишува The Guardian.

Пригожин, долгогодишен сојузник на Путин, неодамна беше снимен како влегува во подрум во близина на источниот фронт во Украина, исполнет со тела на негови борци. Стануваше збор за борци кои загинаа во обид да го освојат Бахмут, град околу кој Русите и Украинците жестоко се борат со месеци.

Од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари минатата година, Пригожин и неговата приватна воена група се позиционираа како многу важни актери. Бројот на „Вагнеровци“ порасна на околу 50.000, вклучително и десетици илјади поранешни затвореници регрутирани од затворите низ Русија.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе