Унгарците му се нафрлија на Џорџ Клуни: Ти си марионета на Сорос

Унгарија вчера го критикуваше Џорџ Клуни дека имал „ограничено“ познавање на нејзината историја и политика, откако американскиот актер го опиша десничарскиот премиер Виктор Орбан како „пример за омраза и гнев“ во светот.

„Го сакаме актерот Џорџ Клуни... но се чини дека неговото познавање од историја и политика е многу ограничено“, напиша унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто на Facebook.

Членовите на унгарската влада претходно го обвинија актерот дека е „марионета“ во рацете на милијардерот со унгарско потекло Џорџ Сорос, кого Виктор Орбан го обвинува за заговор против неговата влада преку невладина организација што ја финансира и за охрабрување на миграцијата.

„Сорос ја користи секоја можност да ја нападне унгарската влада. Фрустрирачки е што има актери кои ја водат битката со Сорос“, рече Орс Фаркас, владин портпарол.

Неколку медиуми склони кон Орбан објавија фотографија од Џорџ Клуни со синот на Сорос, Александар.

Одговарајќи на критиките од унгарската влада, Џорџ Клуни вчера за веб-страницата 24.hu рече дека „еднаш го запознал Џорџ Сорос на состанокот на Обединетите Нации за мигрантската криза на кој бил и американскиот претседател“.

„Го сретнав и неговиот син Алекс во Давос... така што пропагандната машина на Орбан лаже“, додаде Клуни.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Свет

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Read more

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Read more

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе