Унгарска копија на Вардар: Веспрем ги договори Шишкарев и Македа

Веспрем, 29 јануари 2020 (МИА) – Унгарски Веспрем полека го составува ростерот што го имаше Вардар.

Негов член од наредната сезона ќе биде Данил Шишкарев, кој по седум години во „црвено-црниот“ дрес, на крајот на сезоната ќе замине од Скопје.

Екипата за која од 2017 година настапува и македонскиот репрезентативец Дејан Манасков досега ги ангажира Арпад Штербик (се повлекува од ракометот на крај на сезоната), Рожерио Фереира Мораеш, Вуко Борозан, а од есен го добива и Хорхе Македа од ПИК Сегед.

Тренер на екипата е Давид Давис Камара, додека кондиционен тренер е Марија Лојаница.

Прашање е само дали пресликување на добар дел од вардаровиот ростер при освојувањето на првата титула во Лигата на шампиони, само по себе ќе биде доволно за шампионска прослава и во Веспрем.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе