Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Унгарската компанија за нафта и гас MOL денеска соопшти дека граѓаните ќе може да купат само 50 литри гориво дневно, со цел да се обезбеди доволно бензин и дизел во период на зголемена побарувачка поради туристичката сезона и жетвата.

– Го воведовме овој лимит (за продажба на гориво на бензинските пумпи) … со цел да го гарантираме снабдувањето. Клиентите кои точат гориво во канистери повеќе нема да имаат право на попуст, изјави портпаролката на MOL, Пирошка Бакош.

Tаа додаде дека побарувачката на гориво во лето обично е за 30 до 40 отсто поголема, поради туризмот и жетвата, што значи поголема потрошувачка на нафтата.

Увозот на гориво во Унгарија е намален поради замрзнатите цени. Унгарската Влада ги замрзна цените на бензините и нафтата на 480 форинти (1,2 евра) за литар.

Унгарската Влада веќе пласираше гориво на пазарот од резервите со цел да го балансира пазарот.

реклама

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ѓоргиев: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Читај повеќе

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Читај повеќе

На Богородица се чека 30 минути, на Табановце до 1 час

Читај повеќе

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Читај повеќе

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Читај повеќе

H&M го сака Скопје: Нов мурал кој истовремено го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

Читај повеќе

Нема македонски универзитет во првите илјада на Шангајската листа за 2022

Читај повеќе

Нови 889 случаи со COVID-19, 7 починати и 1.228 оздравени

Читај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Читај повеќе