Уникатна велигденска традиција на казнување на Јуда во Никарагва

Повеќе од 2 илјади години по предавството кое наводно Јуда го извршил врз Исус Христос, жителите на еден град во Никарагва сѐ уште не можат да се помират со тоа и секоја година го казнуваат предавникот.

Веќе како повеќе од еден век граѓаните на Масатепе учествуваат во фестивал за Велики петок кој вклучува влечење на врзаниот Јуда низ градските улици.

Непокажувајќи ниту трошка од она христијанско простување, луѓето го фаќаат и го казнуваат човекот кој ја има честа да биде Јуда, и кој се чини одлично го прифатил предизвикот, иако веројатно дома ќе си замине со по некоја модрица.

„Ова се пренесува со генерации наназад. Нашите татковци и дедовци ни ја оставија оваа традиција на Јуда од Масатепе. Со моите 34 години, учествувам во овој настан веќе 26 години. Ова се случува секој Велики четврток и Велики петок во нашиот Масатепе и е уникатна традиција во светот“, вели еден од учесниците на овој необичен фестивал.

Remote video URL

Масатепе е инаку град со 40 илјади жители во западниот дел на Никарагва, држава во Средна Америка. Основан е уште од пред колонијалното време, а името кое доаѓа од јазикот науатл го задржал до ден денес.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе