Уништена голема станбена зграда во Газа

МИА/КАЈГАНА
/ 13.05.2021 / 16:01

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека траат најжестоките судири во неколку изминати години.

Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракети соборени со израелскиот антиракетен систем „Железна купола“ го исполни небото додека илјадници Израелци бегаа за да пронајдат засолниште, пренесува Хина.

Израел извршуваше воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава до зори, уништувајќи шесткатна станбена зграда среде градот Газа.

Фото: AP

Додека светските сили ги повторуваат повиците за смирување, бранот насилство меѓу Евреите и арапското малцинство продолжува да се шири во неколку израелски градови со напади врз синагоги и арапско-еврејски судири на улиците.

Најмалку 72 лица, вклучувајќи 17 деца, се убиени во Газа од ескалацијата на насилството во понеделникот, соопшти Министерството за здравство на енклавата. Седум лица беа убиени во Израел, соопшти израелската војска.

Remote video URL
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Свет

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Read more

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Read more

Вакцината на кубанските експерти покажа ефикасност од 92,28 отсто

Read more

Дутерте: Или ќе се вакцинирате или одите во затвор

Read more
 

Вести

Џабе бурната дискусија, Македонија повторно извиси за ЕУ

Читај повеќе

Усвоен предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства

Читај повеќе

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе