Уште двајца починати од Куманово, тврди градоначалникот Димитриевски

Скопје, 6 април 2020 (МИА) –  Уште две лица од Куманово починале од COVID-19, соопшти градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вечерва, како гостин во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма, споделувајќи најнова информација од Центарот за јавно здравје.

Тој повторно упати апел да се воведат уште порестриктивни мерки во Куманово и, како што рече, да се скратат бирократските постапки и да се даде шанса да делуваат општинските структури.

Во емисијата ги сподели и искуствата во справувањето со ширењето на вирусот и карантинот што беше спроведен во текот на викендот.

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирус  во земјава, односно четири во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга  и Штип, со што вкупниот број на дијагностицирани достигна 570.

На Инфективната клиника починаа тројца пациенти – 40-годишен жител на Кочани, без познати минати заболувања, примен на 29 март, и двајца тетовци – 69-годишен човек кој имал тумор на мозокот и 65-годишен без други познати претходни заболувања.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Македонија

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Read more

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Read more

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Read more

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Read more

Вести

Србија: Маж уби брачна двојка, па се закла

Читај повеќе

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Читај повеќе

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

Читај повеќе

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Читај повеќе

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Читај повеќе

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Читај повеќе

Мисајловски: Со ваков тренд на заболени несериозно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Читај повеќе
  • play_arrow

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Читај повеќе