Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Александра Спасеска
/ 27.07.2021 / 20:49

Многу пати сум го кажала ова, но со секое слушање/навраќање на „Архангел“ откривам нови слоеви на нивниот музичко-поетско-општествен гениј и не можам поинаку освен да се предадам и да се восхитувам.

Фото: Филип Здравески / КАЈГАНА

Сѐ што ќе кажам и премолчам за „Архангел“ и Скопје секогаш ќе биде крајно субјективно.

Дури и додека го пишувам текстов знам дека нема да можам да ја задржам објективноста во пренесувањето на тоа што значи музиката на „Архангел“ за Скопје, а тоа ми се докажа на вчерашниот концерт на кој стиховите на урбаниот поет Ристо Вртев одново оживеаја во музиката на „Архангел“, низ призмата на маестро Џијан Емин, со неповторливата Македонска филхармонија.

Вртев заплака на „Милион долари“. Секој од нас си заплака на стихот што е „наш“. Кој од среќа, кој од тага.

Ми се чини и не можеше да биде посоодветно одбележувањето на 58-та годишнина од денот кога Скопје за миг умре и пак се крена од пепелта како феникс, кога на плеќите на светската солидарност одново никна градот што го сакаме „во сите можни облици“, отколку со една нова инкарнација на, веќе шестдеценискиот гениј, Вртев.

Во секој стих на епохалните „Архангел“ дише некој дел на Скопје што или живее само во колективната меморија на секој кој се чувствува како скопјанец и за кој тоа не е географски наследена карактеристика, или дел што сѐ уште постои во некоја нова форма, а сепак истата непобитна содржина.

Бидејќи „Архангел“ не се само бенд и Скопје не е само град. На вчерашниот концерт во Градскиот Парк сите ја почувствувавме таа универзална љубов, бевме свесни дека сме ја имале уникатната привилегија да бидеме дел од приказната наречена „Архангел“. Вчера музиката невидливо нѐ поведе „в постела од топли прегратки“ и сите го почувствувавме „тој плач на детето во себе“.

Токму „Архангел“ се поезијата на Скопје – поезијата што успева одново и одново да ја долови личната и универзалната човекова љубов, болка, лудило и (не)среќа. Особено скопската.

Маестро, свири ја уште еднаш, за Скопје. Овојпат без солзи.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

МК сцена

Почнува 36-тото издание на Макфест

Read more

Откажани фестивалите Skopje sounds good и Skopje calling

Read more

Кој сѐ ќе настапи вечер на Здраво Млади 11?

Read more

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за трилер хоророт „Night Teeth“

Читај повеќе
  • play_arrow

22 септември 1994, беше прикажана првата епизода од култните „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмови за вонземјани инспирирани од вистински настани

Читај повеќе

Почина актерот Вили Гарсон, познат по улогата во „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Handmaid’s Tale“ постави нов рекорд кој не е за фалење

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот тизер за продолжението на „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе