Услови за влез во Грција до 1 октомври

Сегашните мерки и услови за влез во Грција не се променети и денес се продолжени до 1 октомври.

Според одлуката на Владата на Грција, сите посетители „без оглед на државјанството и начинот на влегување во земјата“, како и во изминатите четири месеци, имаат четири опции, во однос на документите што треба да се приложат и се однесуваат на COVID-19.

Уште може да се влезе со негативен тест за антиген на COVID-9, стар најмногу 48 часа пред пристигнувањето во Грција, или со негативен ПЦР тест, што е направен во последните 72 часа пред пристигнувањето.

Влезот е одобрен и во случај на целосна имунизација против коронавирус, со потврда за вакцинација, под услов да поминале 14 дена од ревакцинацијата или со потврда дека лицето прележало COVID-19, во период од најмалку 30 и најмногу 180 дена од патувањето.

Овие обврски се однесуваат на возрасни и малолетници на возраст од 12 години и постари, и сите лица (важат и за деца без разлика на возраста) кои влегуваат во Грција мора прво да пополнат електронски формулар за апликација - Pasenger Location Form, преку веб-страницата https://travel.gov.gr/ (најмалку 24 часа пред да влезете во Грција) - и да се приложи примениот код при внесување.

Лицата што влегуваат во Грција, според важечките мерки, ќе бидат тестирани по случаен избор врз основа на здравствениот алгоритам и за сите патници, без оглед на националноста и начинот на влез, кои пристигнуваат во Грција од следниве земји: Албанија, Аргентина, Бразил, Бугарија, Грузија, Египет, Куба, Индија, Кина, Либија, Мароко, Пакистан, Русија, Северна Македонија, Турција, ОАЕ, кои поднесуваат само негативен тест, како услов за влез е негативен резултат од задолжителниот ПЦР тест и брз тест на влезните точки во Грција.

Задолжителното тестирање не се однесува на оние кои имаат валиден сертификат за вакцинација 14 дена по втората доза или потврда дека имале болест во изминатите шест месеци.

Европскиот дигитален ковид-сертификат е четврта алтернативна опција за влез во Грција.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Регион

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Read more

Невремето Балос предизвика проблеми во Грција, делови на Атина под вода

Read more

Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово

Read more

Во конфликтот на Косово едно лице тешко рането, се бори за живот

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе