2.МФЛ ИСТОК И ЗАПАД 2020/21

Утре жрепката за пополнување на вторите лиги, 5 екипи сонуваат за две места

Филип Здравески
/ 16.07.2020 / 14:29

Во текот на утрешниот ден во просториите на Фудбалската федерација на Македонија ќе биде извршена жрепката за одредување на последните членови на двете втирилигашки групи во новата сезона.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Откако беа откажани бараж натпреварите за популнување на последното десетто место во групите Исток и Запад, ФФМ со жрепка ќе одреди кои две екипи ќе изборат второлигашки пласман.

Ваквиот начин на пополнување е крајно неатрактивен, но друго решениое во моментов нема откако тестирањата открија фудбалери позитивни на коронавирусот.

За место во Втората лига Исток на наклонетост на фортуната се надеваат Слога 1934 од Виница како лидер во Третата лига Југоисток и Росоман 83 од село Росоман како лидер на Третата лига Центар.

Во групата Запад жребувањето ќе решава помеѓу три клубови: Форуна од скопската населба Синѓелиќ како лидер во Третата лига Север, Беса од гостиварското село Добри Дол како лидер во Третата лига Запад и Велешта од истоиметото струшко село како лидер во Третата лига Југозапад.

Петте претенденти одамна сонуваат за второлигашки фудбал. Виничка Слога последен пат беше второлигаш во сезоната 2001/02, додека Росоман 83 дури во сезоната 1997/98. Велешта последен пат играше Втора лига во сезоната 1998/99, а пак Фортуна и Беса никогаш немаат стигнато до тоа ниво.

Откако со помош на фортуната ќе бидат комплетирани двете второлигашки групи, в понеделник се очекува и жрепката за одредување на распоредот на натпревари за новата сезона.

Муабетите во фудбалската чаршија велат дека екипата на Питу Гули од Крушево сериозно размислува да го напушти натпреварувањето. Доколку се случи такво нешто, тогаш несреќниот тим од утрешната жрепка на Истокот ќе добие втора шанса за второлигашки статус.

И кај Западот има такви муабети, а таму се работи за екипата на Лабуништа од истоименото село од охридско-струшкиот регион.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Фудбал

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Read more

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Read more

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Read more

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе