Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Секс со партнерот секогаш е добра идеја. Но, во лето кога температурите растат, две испотени тела едно до друго не звучи баш еротски.

Тоа не значи дека не треба да имате секс во лето. Напротив, треба да имате што е можно повеќе секс, само паметно да го одберете времето.

Утринскиот секс сам по себе си има бројни предности. Утринскиот секс е како да јадете чоколадна торта за појадок – декадентно, слатко, задоволувачко уживање.

Многу истражувања покажале дека луѓето кои имаат секс наутро се посреќни и поздрави. Утринскиот секс обично е поинтимен и повозбудлив.

Утринскиот секс е добар бидејќи не само што убаво ќе ве разбуди, ќе го памтите цел ден и ќе ве држи полни со енергија и насмевка на лицето.

Сексот сам по себе е одлична физичка активност, па заменете едно утринско трчање со еден утрински секс. Научниците потврдија дека со еден час секс се трошат исто калории колку со 30 минути џогирање (мажите во просек за еден час би потрошиле 240 калории, а жените 180).

Уште една добра причина за утрински секс е што ситуацијата е поволна – веќе имате малку облека на себе (ако имате воопшто).

Тука следи и причината зошто утринскиот секс е уште подобар во лето: Температурите уште не се качени во „пеколна зона“, станот е тивок и изладен во текот на ноќта, а телата одморени. Многу подобра опција отколку да се препотувате попладне или да чекате да се изладите доцна вечерта.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Љубов и секс

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Пет причини поради кои никогаш не треба да имате врска со оженет маж

Read more

Кои мажи најдолго издржуваат во кревет?

Read more

Зошто комплиментот секси има скриено значење?

Read more
 

Магазин

Колку пати може да се користи истиот брич?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сакате тенок струк и цврст задник: 10 минути домашен тренинг за секој ден

Читај повеќе

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе