Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Макфакс
/ 13.06.2024 / 13:44

Во јуни минатата година, во имплозијата на приватната подморница „Titan“, која се спушташе кон потонатиот брод „Titanic“, загинаа сите 5 патници, кои, според извештаите, загинале во дел од секундата.

Наводен транскрипт од комуникацијата меѓу подморницата и матичниот брод кружеше на интернет. Транскриптот сугерира дека патниците биле свесни за претстојната имплозија. Но, шефот на тимот на американската сојузна влада што ја истражува катастрофата рече дека целиот транскрипт е фикција, пишува The New York Times.

„Убеден сум дека се работи за лажен транскрипт. Сето тоа е измислено“, изјави капетанот Џејсон Д. Нојбаер, пензиониран член на американската крајбрежна стража, која почна истрага за имплозијата во јуни минатата година, и претседател на одборот за истражување на Маринскиот корпус.

„Некој го направи тоа доволно убедливо“, тврди тој.

Транскриптот што кружи на интернет сугерира дека патниците на подморницата биле свесни за многуте аларми што биле активирани во пловилото и дека навремено го информирале својот матичен брод. Во меѓувреме, како што се дознава, американските инспектори дошле и до записи за реалните комуникации меѓу подморницата и матичниот брод „Polar Prince“. Сепак, таа информација остана необјавен дел од истрагата.

Нојбаер рече дека неговиот тим не нашол докази оти патниците на „Titan“ биле свесни за претстојната имплозија или нивната судбина.

Нојбаер додаде дека истрагата за имплозијата на „Titan“ е една од најкомплексните што ги направил во својата децениска работа и дека конечниот извештај за несреќата би можел да биде завршен во следните две-три години, поради многуте компликации.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more

11 јули 1995, почнал масакрот во Сребреница

Read more

„Бран на антисемитизам“ ја преплавува Европа

Read more
 

Вести

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе
  • filter

11 јули 1995, почнал масакрот во Сребреница

Читај повеќе

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Читај повеќе