Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Руската платеничка група Вагнер престана да регрутира затвореници за да се борат во Украина, изјави основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

„Регрутирањето затвореници од страна на приватната воена компанија Вагнер целосно е запрено“, рече Пригожин како одговор на барањето на руските медиуми за коментар објавено на социјалните мрежи. „Ние ги исполнуваме сите наши обврски кон оние кои сега работат за нас“, рече тој.

Вагнер почна да регрутира затвореници во рускиот казнен систем во летото 2022 година, а Пригожин, угостителски претприемач кој одлежа девет години затвор за време на Советскиот Сојуз, им понуди на осудените помилување доколку преживеат шест месеци во Украина.

Вагнер не даде информации за тоа колку осуденици се приклучиле на неговите редови, но официјалните руски податоци објавени во ноември покажаа дека популацијата на затворите во земјата паднала за повеќе од 20.000 меѓу август и ноември, што е најголем пад во повеќе од една деценија.

Во декември, Reuters објави дека американската разузнавачка заедница верува дека Вагнер има 40.000 затвореници борци распоредени во Украина, што го сочинува огромното мнозинство од персоналот на групата во земјата.

Групата Вагнер играше сè позначајна улога во руската војна во Украина во последниве месеци, при што платеничките сили го водеа повеќемесечниот напад врз градот Бахмут во регионот Донецк.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе