НБА 2019/20

Вака изгледа распоредот на фазите за рестарт на НБА сезоната

Најјаката кошаркарска лига во светот – НБА – ќе продолжи на 31 јули во Орландо и тоа во нов формат.

Шамс Чаранија, nовинар на The Athletic за НБА лигата, на својот официјален профил на Twitter објави точно колку ќе биде времетраењето на секоја фаза од рестартот на сезоната, со почеток на 30 јули:

– 30 јули до 14 август – доигрување на редовната сезона

– 15 и 16 август – турнири во плејофот за да се утврдат последните учесници во плеј-офот

– 30 август – семејствата и гости на тимовите ќе имаат право да пристигнат во Орландо

– 31 август до 13 септември – полуфинале на конференциите

– од 15 до 28 септември – финале на конференциите

– 30 септември до 13 октомври – финале во НБА

Екипите ќе имаат можност да одржат тренинг-натпревари од 9 до 29 јули.

Странските кошаркари кои заминаа во матичните земји ќе треба да пристигнат во своите екипи до 15 јуни.

НБА и Здружението на играчи сè уште се во разговори со другите осум екипи кои не добија право на учество.

Целта е вонсезонска програма, вклучувајќи тренинзи, кампови и многу повеќе.

Чаранија подоцна додаде дека според неговите извори, прозорецот за тестирање на играчите за COVID-19 ќе биде од 23 до 30 јуни.

Тагови
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Кошарка

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Read more

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе