Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Вакцините против COVID-19 врз база на мРНК технологија како што се на Pfizer/BioNTech и Moderna се чини дека се ефикасни против индискиот вид коронавирус, соопшти Европската агенција за лекови (EMA).

Податоците презентирани од европскиот регулатор за ефикасноста на вакцините мРНК против видот Б. 1.617 се „охрабрувачки“, изјави Марко Кавалери, претседател на работната група на ЕМА, одговорен за стратегијата за вакцинација.

Вакцините за Messenger РНК (мРНК) ги учат клетките како да создадат протеин што предизвикува имунолошки одговор ако некој се зарази.

Кавалери на прес-конференција рече дека е оптимист во врска со ефективноста на вакцините засновани на аденовирус, како што се оние што ги развија AstraZeneca и Johnson & Johnson, дека исто така штитат од индискиот вид.

Се чекаат дополнителни податоци од Индија, каде што се користи вакцината на AstraZeneca, рече тој и додаде дека „до денес сме убедени дека вакцината ќе биде ефикасна против тој вид“.

Во Европоската унија се одобрени четири вакцини – Pfizer/BioNTech и Moderna кои користат технологија мРНК и AstraZeneca и Johnson & Johnson вирусни векторски вакцини.

Видот Б. 1.617 е откриен во 44 земји, според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), кои го ставаат тој вид на списокот на „загрижувачки“.

Со тоа индиската мутација им се придружи на трите „злогласни“ што се појавија во Обединетото Кралство, Бразил и Јужна Африка и кои се сметаат за поопасни од оригиналната верзија на коронавирусот затоа што се позаразни, посмртоносни или поотпорни на одредени вакцини.

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Зверев: Новак Ѓоковиќ е како суперкомпјутер

Read more

Вести

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Read more

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Read more

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Read more

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Sony Xperia 10 III

Читај повеќе

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Читај повеќе