СЕХА ЛИХА 2021/22

Вардар 1961 нема да игра на Фајнал фор, има играч позитивен на корона

Раководството на регионалната ракометна СЕХА лига, вечерва преку соопштение ги потврди шпекулациите дека Вардар нема да игра на завршниот турнир во Задар поради играч позитивен на коронавирус.

– По добиен позитивен ПЦР тест на ракометар на Вардар, се консултиравме со надлежните и со Институтот за јавно здравје, епидемиологија и имунизација во Задарската област. Ги замоливме да ни дадат препораки во врска со ситуацијата со делегацијата на РК Вардар 1961 година, која треба да дојде на Фајнал 4 од СЕХА Газпром лигата во Задар, што ќе се одржи од 3 до 5 септември. Препораката од епидемиолозите е играчот кој има позитивен ПЦР тест треба да оди во 10-дневна изолација. Останатите лица, кои не се вакцинирани со втората доза, повеќе од 14 дена пред позитивниот тест на тој играч (вкупно се седум) и кои биле во близок контакт со позитивната личност, треба да заминат за 14 дена изолација.

Службеникот и епидемиолозите од COVID-19 од Задарската област, кои се одговорни за спроведување на епидемиолошките мерки на Фајнал 4 на СЕХА Газпром лигата, ги проверија сите документи и контактираа со колегите во Загреб. После тоа, тие ни дадоа препорака дека не е препорачливо екипа на РК Вардар 1961 година во Задар, бидејќи постои голема веројатност дека некои луѓе од делегацијата се заразени и дека ризиците за пренесување на инфекцијата на други натпреварувачи и организатори се високи, стои во соопштението на СЕХА лигата.

Вардарци веќе се враќаат за Скопје, наместо планираното патување кон Задар.

„Црвено-црните“ на 3 септември во полуфиналето требаше да играат со белоруски Мешков.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Ракомет

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Read more

Дибиров го постигна голот број 1.000 во Лигата на шампионите

Read more

Ракометарите на Пелистер триумфално низ Атина

Read more

Лазаров ги соопшти патниците за Египет - тројца дебитанти

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе