Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961, објави клубот на својот официјален Facebook профил.

Валчак игра на позицијата пивот и на 29-ти месецов ќе наполни 28 години. Доаѓа од германскиот второлигаш Либеке каде настапуваше во изминативе две сезони. Претходно има играно за Маси Есон, Кјелце, Погоњ и Грањск.

Со македонскиот шампион Полјакот потпиша двегодишен договор, а ќе го носи дресот со бројот 7.

Патрик беше дел од репрезентацијата на Полска на Светското првенство во 2017 година во Франција кога Полјаците завршија на 17. место. Не беше дел од ЕУРО 2020. Полска доби вајлд-карта за настап на Мундијалот наредната година во Египет, па Валчак со добри игри во вардаровиот дрес ќе се надева на повик.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Ракомет

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Read more

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе