КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА 2024/2025

Вареловски: И нам ни значи играњето во вечерен термин

Филип Здравески
/ 10.07.2024 / 13:32

Од таборот на Тиквеш на денешната прес-конференција пред утрешното европско деби истакнаа дека се среќни што нема да играат на скопските горештини, но и дека се оптимисти дека ќе имаат долго европско лето.

Фото: Филип Здравески (Кајгана)

„Верувајте, нам многу ни значи што ќе играме во вечерен термин. Искрено, и јас сум среќен што ќе играме навечер кога нема да биде екстремно топло. Како играчи, не ни е исто дали играме од 5 часот или од 8 и пол, има голема разлика. Новиот термин значи и поголема посетеност, на што и се надеваме за добра поддршка од трибините. Нормално дека на реваншот времето ќе биде друго бидејќи Исланд е на север, но за тоа потоа“, рече капитенот на Тиквеш на нашето прашање за промената на трерминот на одигрување на натпреварот.

УЕФА вчера информираше дека поради високите температури во Скопје, кои достигнуваат до 40°C, одлучила почетокот на натпреварот од 17 часот да се помести за од 20:30.

Тренерот Ѓорѓи Мојсов, пак, е оптимист кога станува збор за европското лето на кавадарчани. Тој верува дека Бреидаблик може да се помине, но и противникот во второто коло, косовска Дрита.

„Искрено, се надеваме и веруваме дека ќе се гледаме повеќе пати на европската сцена ова лето. Се подготвуваме за овој историски дуел за Тиквеш силно верувајќи дека може да одиграме квалитетни натпревари. Добро се подготвивме за противникот, одлично е анализиран и верувам дека ако го испочитуваме она што го договоривме на тренинзите, тогаш сигурно ќе продолжиме во наредното коло. Јас верувам дека Тиквеш може да мине неколку кола на европската сцена, го гледам клубот во Европа и по Бреидаблик и по Дрита“.

Натпреварот Тиквеш - Бреидаблик се игра в четврток од 20:30 часот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. Билетите ќе се продаваат на билетарницата на стадионот на денот на натпреварот.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе