Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

А.С.
/ 28.11.2023 / 12:54

Дали сте во постојана битка со килограмите, дури и додека следите совети за слабеење?

Ако сте меѓу оние за кои слабеењето е речиси невозможна мисија, причината може да биде вашата крвна група.

Нутриционистот Сема Кана објасни за TOI дека луѓето со крвна група АБ + или АБ - имаат многу потешкотии да ги елиминираат несаканите килограми.

Причина? Луѓето со споменатите крвни групи тешко ги менуваат прехранбените навики. Луѓето со крвни групи О+ и Б+ полесно ќе се ослободат од несаканите масни наслаги.

Оние со крвна група Б + имаат повисока базална метаболичка вредност (BMR), поради што тешко се здебелуваат, објаснува д-р Сема. Ако сте личност со крвна група А, тогаш дали сте поподложни на дебелеење или не зависи од вашата генетика.

Натуропатот Питер Џ. Д'Адамо создал диета за секоја крвна група и тврди дека храната што ја консумираме реагира со нашата крв, така што диетата дизајнирана според крвните групи е одличен избор за стимулирање и забрзување на варењето, вели тој.

Дополнително, на овој начин можете да го спречите развојот на разни болести кои ви се закануваат, објаснува Питер и наведува дека придржувајќи се до планот за исхрана за секоја крвна група што ја имате, лесно можете да ја постигнете саканата тежина и да го продолжите животниот век.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Фит

Машки свет: Како да ги стопите масните гради?

Read more

6 намирници чија консумација мора да ја намалите доколку сакате рамен стомак

Read more

5 здравствени причини зошто треба да правите аеробни вежби

Read more

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Read more
 

Магазин

Зошто швајцарското сирење има дупки?

Читај повеќе

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе